Ascultă LIVE
Acum la radio
N/A cu N/A

NON STOP

Home Showbiz Monden Şahiștii brașoveni au obţinut 17 medalii la Campionatele Naţionale de Şah pe Echipe de Copii, Juniori şi Tineret desfăsurate la Iaşi
Inapoi

23.07.2021

În perioada 12-20 iulie s-au desfăsurat la Iaşi Campionatele Naţionale de Şah pe Echipe de Copii, Juniori şi Tineret. Brasovul a fost reprezentat de 6 echipe, 2 de băieţi si 4 de fete. Tinerii noştrii şahişti au castigat medalii la 17 categorii, dintre care 7 de aur, 9 de argint și 1 de bronz, din totalul de 21 de categorii puse la bătaie în cadrul competitiei.

La competiţia de la Iaşi s-au înscris de echipe din întreaga ţară, acestea au concurat pe categorii de vâstă de la 8 ani la 20 ani. Tinerii şahişti joacă în echipă de câte 3 sportivi (maxim 4 sportivi) la cele trei probe: “șah-clasic”, “șah-rapid” și “șah-blitz”, ţinta fiind ocuparea unui loc pe podiumul naţional.

Şahistii brasoveni sunt legitimati la Clubul Dinamo Bucuresti Centrul Sportiv Brasov şi sunt antrenaţi de Marele Maestru International Ciprian Nanu.